Vaše VELIKO dete kreće u srednju školu. Ukoliko Vam je ovo prvo iskustvo, verovatno imate utisak kao da i vi ponovo, polazite u srednju školu. Ukoliko već imate dete u srednjoj školi, znate da vas očekuju promene i prilagođavanje novonastalim okolnostima. Ovaj tekst je o tome kako da iskoristite specifičnosti ovog perioda i dodatno ojačate veze unutar svoje porodice.

Fotografija preuzeta sa ovog linka
Polazak u srednju školu znači više od „podrazumevanog nastavka školovanja“. U tom periodu javljaju se mnoge promene (npr. promene društva, promene sredine, promene pravila i očekivanja od roditelja) i prilagođavanja novonastalim okolnostima. Zbog toga ovaj period često prate konflikti roditelja i dece. Konflikti su neizbežni, ali je važno da iz njih izvučete maksimalnu dobit za razvoj vašeg odnosa. Evo kako da to postignete:
1. Nova pravila. Prva preporuka je da se dogovorite oko novih pravila kojih će se svi pridržavati. Kako roditelj ima očekivanja od deteta, tako i dete ima određena očekivanja od roditelja. Ukoliko usaglasite ova očekivanja, postoji velika verovatnoća da će naredni period biti miran i lep.
Zapamtite, ponašanje vašeg dete se razlikuje u kući i van nje. Ovo postaje problem kada roditelj, u najboljoj nameri da zaštiti svoje dete, postavlja pravila koja dete doživljava kao nefer i u skladu sa tim je sklono da ga krši. Da li je to vaš cilj roditeljstva? Kako bi sprečili nastajanje ovog problema, važno je da prodiskutujete sa detetom o pravilima i sankcijama, kao i da postignete dogovor oko toga koja su pravila i sankcije fer i korektne. Na taj način doprinostite razvoju poštovanja i iskrenosti u porodici.
2. Komunikacija. Druga preporuka je da svakodnevno odvojite vreme za razgovor o dnevnim dešavanjima. Otvorena komunikacija je veoma bitna. Dozvolite detetu da vam ispriča sve što se tiče njegovog svakodnevnog funkcionisanja, kako bi imali uvid u to šta mu se dešava. Ovo je bitno kako bi na vreme prepoznali ukoliko vaše dete ima problem i na vreme reagovali. Da bi ovo uspelo, važna je iskrenost. To negujte!
Vlada stav da su deca u ovom periodu „zahtevna i teška“, da ovaj period „lakše podnose“ devojčice, a da su dečaci „problematičniji“. Moje radno iskustvo je pokazalo da svako dete kroz ovaj period može da prođe beć većih posledica ukoliko ima adekvatnu podršku roditelja. Da, vršnjaci su veoma bitni u ovom periodu i njihovo mišljenje je bitnije od roditeljskog, ali im je jednako bitno da znaju da imaju podršku roditelja u svakom momentu (a to se postiže svakodnevnom, otvorenom komunikacijom).
P.S. Ostaje vam samo da budete podrška detetu u narednom periodu. I zapamtite, mirnim tonom postižete da vas dete čuje!
Uživajte u roditeljstvu!
Autor: Manuela Kamikovski, mama, dipl. psiholog, porodični savetnik, asertivni trener, osnivač i urednik stranice maminovreme.org
Napomena autora: Ukoliko želite da preuzmete tekst, molim Vas navedite autora i izvor. Hvala na razumevanju.
Draga gospođo Manuela,
Otkrivši Vaš blog, mnogo sam se obradovala.
Imam troje djece. Velika dobna razlika između njih me dovela u situaciju da moram žonglirati po žici zvanoj roditeljstvo.
Naime imam sina koji je krenuo u srednju školu. I stvarno smo dugo bili na ratnoj nozi, nisam baš ponosna na to. Često me blokira na društvenim mrežama, pa se onda odobrovolji…Inače nije loš dečko, u srednjoj je krenuo odlično, dobar je sportista. Imam problem što sam stalno navikla da ga opominjem da uči? On je sada zaista dobio sve dobre (petice) ocjene, a ja imam problem sa tim da ga pustim da „diše“ -kako?!
Moj mlađi sin je četvrti razred osbnovne škole, a curica skroz mala dvije godine. Molim vas za neki savjet, kako da postavim ravnotežu, stalo mi je da imam dobru komunikaciju sa svojom djecom.
Srdačan pozdrav
Poštovana Snježo,
Drago mi je da Vas je postojanje mog bloga obradovalo i nadam se da Vam tekstovi koje pišem pomažu da se „borite“ sa izazovima roditeljstva.
Vaše pitanje zahteva opširniji odgovor, pa Vas molim da mi se javite mejlom na kontakt@maminovreme.org.
Srdačan pozdrav,
Manuela Kamikovski