Bez obzira na to da li se plašite ili vam je samo nelagodno da idete kod stomatologa, znam da znate koliko je bitno tamo ići!
Ja sam stava da je mnogo bolje ići dok te ništa ne boli, nego se duplo patiti (jer te boli, pa će i intervencija još više boleti). Ja sam za prevenciju!
Elem, inspiraciju za ovaj tekst sam dobila nakon naše posete stomatologu.
Ja sam imala intervenciju, ali sam u dogovoru sa doktorkom, povela i svoju decu. Cilj mi je bio da se upoznaju s ambulantom i doktorkom, kao i (još bolje) sa zanimanjem stomatologa, ali najvažnije mi je bilo da kod njih ova poseta ostavi pozitivan prvi utisak.
E sad, da bi deca pozitivno prihvatila odlazak kod zubara, neophodno je da i mi imamo pozitivan stav prema tome (jer znate i sami, da su deca kao „sunđeri“ i super imitatori).
U ovom tekstu ću sa vama podeliti nekoliko sugestija kako da pristupite ovom prvom odlasku, ali i jednu igricu koja će se veoooooma dopasti deci (mi smo se danima igrali sa ovim, kada kažem „mi“ zaista mislim na sve nas ?).
*Uz dužno poštovanje i uvažavanje zvaničnog zvanja doktora stomatologije, ja ću ipak u tekstu koristiti reč „zubar“, jer je ona nama bliskija (to koristimo u kući).
Pripreme za odlazak i sama poseta zubaru
Sam odlazak najavite kao novu avanturu ili zanimljivu situaciju koju ćete imati priliku zajedno da doživite.
U nastavku su neki konkretniji predlozi šta možete da uradite:
- U zavisnosti od uzrasta deteta, nekoliko dana ranije najavite odlazak kod zubara. Kod mlađe dece (2-3 godine) odlazak možete najaviti dan ranije, a kod starije dece možete i par dana ranije.
- Starijoj deci opišite kako izgleda ordinacija uz isticanje stvari koje bi mogle da im se dopadnu.
- Možete opisati i zubara, uz navođenje šta vam se dopada i zašto ste odabrali baš nju/njega.
- U ordinaciji dopustite da dete vidi kako vam zubar popravlja zube. Odaberite onu intervenciju koja je najmanje bolna i neprijatna, kako bi vas dete videlo kako hrabro sedite u stolici dok zubar radi svoj posao (na primer možete da skidate kamenac ili polirate zube ?).
- Ponudite detetu da sedne u stolicu. Prihvatite detetovu odluku da ne želi da sedne u stolicu. Zapamtite, cilj ove posete je upoznavanje i stvaranje pozitivnog prvog utiska – da bi kasnije bilo lakše i bezbolnije ići kod zubara. Napomena: što je dete mlađe, lakše će sesti u stolicu već pri prvoj poseti.
- Pričajte sa decom o toj poseti: šta vam se najviše dopalo, šta kažu za zubara, za ordinaciju, o tome šta bi mogli sledeći put da probaju kad odu kod zubara i slično.
Šta sa neprijatnim emocijama kod dece nakon prve posete?
Ukoliko se pojave neprijatne emocije:
- pokušajte da definišete koje su to emocije,
- šta ih je izazvalo,
- kako mu možete pomoći da se prijatnije oseća,
- šta možete drugačije uraditi sledeći put kad odete kod stomatologa pa da ne oseća …. pa imenujete emociju,
- i slično.
Evo jednog mogućeg scenarija: ponudite deci da sednu u stolicu, jedno hoće i isproba, a drugo ne. To dete što je isprobalo stolicu (provozalo se gore-dole u stolici) je dobilo nagradu za hrabrost od zubara, a drugo naravno nije. Šta i kako sad?
Da, to drugo dete može osetiti i ljutnju, i stid, i tugu. Naše je da prihvatimo te emocije jer su deo procesa učenja o emocijama, o tome kako da se nosi sa njima i šta da radi kad oseća te određene neprijatne emocije.
Evo kako možemo pomoći detetu:
- Vidim da si sad uznemiren, reci mi jesi li možda ljut ili tužan? (Na ranijem uzrastu je bolje da se ponude emocije kako bi oni naučili da ih prepoznaju i kasnije razlikuju – emocionalno ih opismenjujemo).
- Sigurno ti je žao što i ti nisi dobio nagradu za hrabrost, kao tvoj brat. Imao si priliku, ali si odabrao da ne probaš. I to je sasvim u redu. Šta bi mogao da uradiš sledeći put kad odeš kod zubara?
- To što nisi seo u stolicu ne znači da si slabić i kukavica, nego da nisi bio spreman da isprobaš tu stolicu. Znam da ćeš jednog dana uspeti i sesti u zubarsku stolicu.
- Ja tebe volim bez obzira što nisi seo u tu stolicu.
Kako vam se ovo čini? Imate li ideju šta bi još moglo da pomogne vašem detetu da se bolje oseća (a da nije čokolada koju ćete mu kupiti)?
Igra „Čisti zubi“
Ova igra je veoma jednostavna, a cilj je učenje o pravilnom pranju zuba i oralnoj higijeni.
Potrebno vam je:
- Radni list – čisti zubi, tj. odštampan, na belom papiru, i plastificiran crtež usta sa zubima (kao na slikama ispod);
- Flomaster
- Četkica za zube
- Vlažne maramice
- Mašta
Pogledajte i ostale tekstove u rubrici UČIMO KROZ IGRU.
Kako se igra:
- Detetu dajte flomaster da „isprlja zube“ tako što će ih obojiti.
- Zatim je zadatak četkicom da „opere“ zube od prljavštine.
- I tako dok vam ne dosadi ?.
Napomena: Najjednostavnije „pranje zuba“ je da se četkica umota u vlažnu maramicu. Pokušala sam i da četkicu pokvasim vodom, i potopim u vodu sa deterdžentom za suđe, i u razblaženi alkohol, ali najbolji rezultat je upravo vlažna maramica.
Kao što ćete videti, deci će biti veoma zabavno da „peru zube“ i samo sa vlažnim maramicama, te vas unapred pripremam da kupite veće pakovanje 😉 .
Ovde možete preuzeti naš radni list u PDF formatu: igra cisti zubi
Izvor za crtež usta sa zubima sam preuzela sa ovog linka.
Dobiti od ove igre:
- Uče o pravilnom pranju zuba;
- Uče o higijeni usta;
- Uče o zanimanju – stomatolog;
- Vežbaju strpljenje;
- Vežbaju koordinaciju oko-ruka;
- Ako organizujete takmičenje u „pranju zuba“ mogu da vežbaju i brzinu pokreta ruku;
- Prenosiva „igračka“ (što se može videti na slici ispod 😉 ).
2u1 igra
Rekoh vam da je ovo 2u1 igra.
Okreniti „Radni list – čisti zubi“ i dobićete BELU TABLU ?.
I zabavi nikad kraja!
Podelite sa nama svoja iskustva sa zubarom, naročito sa prvom popravkom jer još nemamo iskustva sa tim i to bi nam mnogo značilo.
Ukoliko imate neko pitanje za mene, slobodno mi pišite ovde u komentaru ili mi pošaljite poruku na kontakt@maminovreme.org.
Pogledajte i ostale tekstove u rubrici UČIMO KROZ IGRU.
Iz naseg iskustva – sve zavisi od deteta. Mi smo se igrali zubara, objasnjavali i pojasnjavali (imas kod mene na blogu pripremnu zabavu) i opet negde je doslo do lose komunikacije sa zubarom koji je mislio da mi insistiramo na popravci pri prvoj poseti, a mi nismo hteli da mu se mesamo u posao a Pile je jedno od one dece koji sebi hrane strah … i eto recepta za propast. Druga poseta je prosla bolje, treca super. Sad se raduje zubaru.
Mladji klinac je pri toj prvoj poseti sam trazio da mu se zubi pregledaju. To je ta razlicitost – drugacije je dete, hrabrije i vise „out there“ nego brat mu.
Sta god radila, bolje je nego moje prvo iskustvo – proces koji bi preporucila jedino ako nekom zelis kosmare do kraja zivota.
Hvala na referenci do teksta 😉 , ali se posebno zahvaljujem na podeljenom iskustvu <3 .
Mi smo još kod prve posete, ali već sad znam da će sa mlađim detetom (kao kod vas 😉 ) biti lakše. Zato mi je korisno da čujem tuđa iskustva, "tehnike" koje su koristili u pripremi za odlazak i u samoj ordinaciji 😉 .
Hvala još jednom!