Da li vam je poznata ova situacija iz perioda trudnoće: većina ženskih osoba koje ste srele u trudnoći su podelile svoje porođajno iskustvo sa vama iako to od njih niste tražile?
Ili vam je poznatija sledeća situacija? Srećete neku od prijateljica i počinje priča o deci. A onda prijateljica počinje svoj monolog o tome kakva su njena deca i šta ona radi sa njima i kako bi vi trebali sa svojom decom isto tako.
Sigurno vam se dešavalo da se nađete u situaciji da slušate tuđe „dobronamerne“ savete (a niti ste ih tražili, niti vas zanimaju). Ukoliko vam se to često dešava, vreme je da naučite kako da reagujete u sličnim situacijama i da izbegnete neželjenu situaciju.
Verovali ili ne, ali je moguće u 3 koraka prekinuti ovu neželjenu situaciju.
Kako u 3 koraka izbeći slušanje neželjenog saveta?
- Zahvali se sagovorniku/ci na trudu, želji, potrebi da vam pomogne;
- Jasno staviti do znanja sagovorniku/ci da ne želite savet;
- Ponudite izbor sagovorniku/ci: ili ćemo pričati o …(ponudite temu) ili završavamo razgovor.
Važno je da ne odustanete od vaših potreba, ali i da prihvatite da vaš/a sagovornik/ca takođe ima svoje potrebe. „Trik“ je u tome da zvučite kao „pokvarena ploča“ i ponavljate rečenicu – „Sada mi savet ne treba. Hajde da pričamo o…“.
Evo jednog primera:
1. „Poštujem tvoju želju da mi pomogneš, ali mi savet trenutno ne treba. Sada znam kome ću se obratiti kada mi bude trebao. Hajde da pričamo o… “
Ako sagovornica i dalje insistira, a vi nastavljate:
2. „Sada mi savet ne treba. Pitaću te kada mi bude trebao savet. Hajde da pričamo o…“
Ako sagovornica i dalje nastavlja ne poštujući vaš zahtev, a stalo vam je da nastavite razgovor sa njom, vi nastavljate:
3. „Molim te, ne insistiraj. Sada mi savet ne treba. Hajde da pričamo o …“
P.S. Vrlo je važan ton rečenica! Smiren i odlučan ton je ono što vam treba. 😉
Autor: Manuela Kamikovski, mama, dipl. psiholog, porodični psihoterapeut, asertivni trener, osnivač i urednik stranice www.maminovreme.org
Napomena autora: preuzimanje teksta moguće samo uz dozvolu autora.